Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest wtorek, 19 czerwca 2018, 07:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:10 
Użytkownik forum

Auto: Seat Alhambra MKI FL 2000 -2010
Silnik: 1,9 TDI AUY 115
Imię: Roman
witajcie,koledzy właśnie przez brak jasno sprecyzowanych przepisów rządzący dali policji bat na nas kierowców,bo zależy o jego interpretacji,i tylko jego widzimisię. Ostatnio zostałem zatrzymany do kontroli na terenie zabudowanym,bo zdaniem szeryfa trzymałem się zbyt blisko za poprzedzającym pojazdem,i oczywiście straszył mnie mandatem.Dopiero wzmianka że mandatu nie przyjmę, a nagranie z kamerki oceni sędzia ,czy było niebezpiecznie, ostudziło jego zapał i poprzestał na pouczeniu. pozdrawiam.

PostNapisane: wtorek, 27 lutego 2018, 01:43 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
roman18 napisał(a):
trzymałem się zbyt blisko za poprzedzającym pojazdem
hmm.... mocno nieprecyzyjne i trudne do określenia w metrach pojęcie zarówno dla policji jak i dla kierujących , podobne pojęcie to "zachować bezpieczny odstęp" przy załozeniu stałej prędkości inny będzie bezpieczny odstęp na zaśnieżonej jezdni a inny na suchej

PORD w art 19 określa to tak - dla samochodu od dług. mniejszej ni 7m
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

2 i 3 są nieprecyzyjne i nie da się moim zdaniem w PORD określić ich precyzyjnie - mamy za dużo zmiennych czynników wymienionych w art 19 ust 1 wpływających na zachowanie właściwej prędkości a co za tym idzie na odpowiednią wielkość odstępu
Nie pozostaje praktycznie nic poza zdrowym rozumowaniem - tyle że czasem rozumowanie bywa subiektywne i kierujący oraz szeryf nie rozumija tak samo

Dla dłuższych niż 7m pojazdów/zestawów obowiązuję dodatkowo:
3. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
tu już nie ma np czynnika przyczepności i mamy też też nieprecyzyjne określenie
załóżmy jadę z budą mam grubo ponad 7m i teraz mam utrzymać właściwy - halo ale na jaki pojazd ? odstęp ma być na Smarta. na Sharana czy może na TIR'a lub autobus ? ile luki na zapas zostawić ? - sprytny TIR załapie że widzę jego tyłek jak mu mrygnę i zejdzie na prawy przede mnie , ale inny bedzie ciągnął jeszcze 100m lewym więc może powiniem dołozyć te 100m luki ?

Dopiero następny punkt Art 19 jest konkretny i wymierny ale dotyczy tylko tuneli poza zabudowanym
4. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]