Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest środa, 24 stycznia 2018, 10:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 23:08 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
Nie ma za co dziękowac jeszcze skutku nie ma :)
:piwo2: To nie jest nic złego o ile nie następuje przedawkowanie :)

Ta sprawa jest do wygrania moim zdaniem - i warto walczyć nie tylko ze wzgl. na kieszeń ale przede wszystkim ze wzgl. na bezpieczeństwo Twoje i innych.
Spoko - daj znać jak pan rzeczoznawca się odniesie i powalczymy dalej, gdybyś potrzebował coś na szybko tel. 603-66-05-92 (czasem nie odbieram jak jestem na robocie)

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 23:13 
Użytkownik forum

Silnik: 1,9 TDI AFN 110
Imię: Adam
mam nadzieję że się jutro wyrobi z tym wszystkim i będę wiedział na czym konkretnie stoję. Chociaż wiem że jak się uprę to tam gdzie likwiduję szkodę chyba mi wymienią a kasę sobie od nich sciągną

PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 20:33 
Użytkownik forum

Auto: Seat Alhambra MKI FL 2000 -2010
Silnik: 1,9 TDI ASZ 131
Imię: stanisław
Krzysiu wiem ze hak jest kuty ale sam na własne oczy widziałem jak pękł w podobnej sytuacji jaką ma Adam i był tez przykręcony na stałe do belki mocującej walcz Adam i staraj się o wymianę haka

________________________________________________________________________________________________
moje gg 13141438 tu zawsze jestem

PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 23:38 
Administrator

Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
Tak też napisałem Stasiu nie zaprzeczałem że fajka haka może pękać.
Twierdzę natomiast że:
1. Odkuwka zimno kuta jest elementem dość mało podatnym na pęknięcia
2. Fotki uderzonego haka nie pozwolą stwierdzić mikropęknięcia bo ta niezgodność jest niewykrywalna okiem nieuzbrojonym a jedynie odpowiednimi badaniami
3. Mikropęknięcie nie oznacza tego samego co pęknięcie
4. Dodatkowym aspektem jest to ze fajka może posiadać pęknięcia zmęczeniowe lub korozyjne czy międzykrystaliczne narastające podczas jej eksploatacji i te pęknięcia przy sile uderzenia mogą dawać początek większym pęknięciom.
5. Po uderzeniu jednoznaczną odpowiedz czy hak możne być dalej stosowany dają moim zdaniem tylko oględziny+pomiary+badania i to całego haka+miejsc mocowania+elementów złącznych
6.Badania nie są tanie i dlatego zwykle przy tego typu uderzeniach prewencyjnie wymienia się element bo jest to tańsze

Wystarczy tez np. zerknąć na jakikolwiek wykres z maszyny wytrzymałościowej przy probie zginania widać na takim wykresie ze stal wraz z przyrostem sił odkształca się najpierw sprężyście następnie trwale plastycznie a w końcu po przekroczeniu siły krytycznej pęka

Takich badań jednak nie można przeprowadzić dla uderzonego haka bowiem badania wytrzymałościowe są to badania niszczące
Dla drogich konstrukcji po takich zdarzeniach wykonuje się badania np. magnetyczno-proszkowe. ultradzwiekowe, rtg lub penetracyjne czyli badania nieniszczące obecnie zwane NDT (non desctructive testing)

Normalna praca fajki haka to nic innego jak opisana próba zginania tyle ze w zakresie sił powodujących odkształcenia sprężyste. Uderzenie jest zwykle przekroczeniem tych sił i następuje odkształcenie plastyczne lub pęknięcie materiału.
Oczywiście fajkę liczy się wytrzymałościowo uwzględniając gat. materiału, współczynniki wytrzymałości oraz bezpieczeństwa z tego wynika jej kształt oraz wymiary ale dotyczy to pracy przy normalnych obciążeniach eksploatacyjnych a nie uderzeń gdzie nigdy dokładnie nie wiemy jak duża siła zadziałała na element

Na koniec jeszcze jedno - zostawiamy technikę na chwile na boku i bierzemy się do sprawy od strony prawa
Pan rzeczoznawca ubezpieczyciela nie ma uprawnień do orzekania czy pojazd i hak nadają się do eksploatacji i ruchu (chyba ze jest biegłym sądowym albo diagnostą ale w to wątpię ) uprawnienia do orzekania czy pojazd nadaje się do ruchu ma wyłącznie diagnosta SKP a konia z rzędem temu co przekona diagnostę żeby klepnął hak po strzale.

O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 19:55 
Użytkownik forum

Witam ponownie
Z racji opieszałości Pana rzeczoznawcy ja spieszę z uzupełnieniem dokumentacji zdarzenia jakie miało miejsce. Mianowicie

Na pierwszej fotce umieszczam auto sprawcy po uderzeniu na czerwono zaznaczyłem którą stroną mnie uderzył.

Natomiast na drugiej fotce zamieszczam już mój nieszczęsny hak. Teraz krótki opis czerwoną strzałką zaznaczyłem uderzenie fiata, zieloną kierunek gdzie moje auto zostało przesunięte po uderzeniu, a na niebiesko gdzie dalej pojechał fiat.

No i ostatnie zdjęcie pokazuje jakie ja mam uszkodzenia (taśma zasłania szczelinę między klamką a blachą ) dzięki iż koleś odbił się od mojego haka.

Mimo iż na pierwszy rzut oka widać iż hak jest cały, lecz kierując się rozumem po uderzeniu w tył i ominięcie haka uszkodzenia na moim aucie byłyby większe.

PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 22:31 
Użytkownik forum

witam na ostatniej fotce widać jak przesunął się cały zderzak maska tez dostała

PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 22:38 
Użytkownik forum

mam nadzieję iż nasz rzeczoznawca zwróci na to uwagę. Do tej pory jakoś się nie uporał z wyceną

PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 23:00 
Użytkownik forum

Auto: VW Touran 1T2 2006-2010
Silnik: 1,9 TDI BLS 105
Imię: Marcin
Spokojnie Adam ,na pewno ci dobrze wyceni, zawsze możesz oddać auto do ASO i tam ci naprawią i ściągną z ubezpieczenia pieniądze , kumpel jak passata rozwalił to wyliczyli mu na 170 0zł ,oddał do ASO dali mu auto zastępcze i całkowity koszt naprawy wyszedł 5400 zł więc się opłacało

Marcin jestem i miałem VW Touran 2.0 TDI 136 KM 2003 r modelowo 2004
Teraz mam VW Touran 1,9 TDI 105 KM 2005 modelowo 2006
GG 7631161, Skype jak coś na PW
Nie nienawidzę cwaniactwa

PostNapisane: czwartek, 13 sierpnia 2015, 08:31 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI FLII 2004-2010
Silnik: 2,0 TDI BRT 140
Imię: Andrzej
Haki z reguły rzadko ulegają uszkodzeniu zwłaszcza w naszych autach. Wczoraj widziałem czerwonego Sharana z hakiem. Miał cały lewy tył wciśnięty do środka że miejsce na lewy tylny fotel 3 rzędy przestało istnieć a belka z hakiem prawie cała. Jeśli dostałeś w tył to masz pełne prawo żądać wymiany.Nigdy nie wiadomo kiedy taka część ulegnie awarii. Widziałem kiedyś jak gościowi w osobówce urwała się przyczepa z haka z łodzią i jakiej pomsty narobiła na drodze.

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 13 sierpnia 2015, 11:35 
Użytkownik forum

otóż to właśnie próbuje uświadomić to jest cześć która cos za nami ciągnie i ona musi być sprawna mimo tego ze widać ze jest ok ale podczas uderzeń i tym podobnych sytuacji może zmienić się jej struktura i potem sa właśnie takie konsekwencje tez widziałem jak przyczepa się oderwała od auta tylko uratowało ją ze miał linkę podczepioną za haczyk i zapiętą z hamulcem postojowym także w krótkim czasie zdążyła wyhamować i na szczęście ze nic nie było w pobliżu zdarzenia widziałem z odległości 500m podjechałem do gościa i zahaczyłem za swój i mu podwiozłem do domu a było to na autobanie w rajchu hak jego uległ pęknięciu miał kiedyś kolizje i zbagatelizował wymianę

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]