Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest poniedziałek, 15 października 2018, 19:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 27 lipca 2015, 15:38 
Użytkownik forum

Auto: Ford Galaxy MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AFN 110
Witam
Dostałem dzisiaj pismo mówiące o tym że przekroczyłem prędkość i fotoradar zrobił mi zdjęcie, ale zdjęcia nie załączono. Dodatkowo nie ma żadnego nr telefonu pod który mógłbym zadzwonić żeby umówić się na oglądanie zdjęcia. Chcę zobaczyć zdjęcie ponieważ jechałem ulicą dwupasmową na której były inne auta które też mogły się załapać na moje zdjęcie.
Co mogę zrobić żeby zobaczyć zdjęcie z fotordaru?

PostNapisane: poniedziałek, 27 lipca 2015, 16:13 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI FL 2000-2004
Silnik: 1,9 TDI AUY 115
Imię: Darek
Witam Kol frik nie maja obowiazku zalaczac foto.Dziwne ze nie ma nr tel a od kogo to pismo dostales?

________________________________________________________________________________________________
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 27 lipca 2015, 19:19 
Użytkownik forum

Imię: Jurek
Nie wiem jak w Polsce. Tu jak chcesz miec dla siebie zdjecie musisz zaplacic. ( kosztuje )

________________________________________________________________________________________________
Mowie i pisze po polsku. Jurek

PostNapisane: poniedziałek, 27 lipca 2015, 23:47 
Użytkownik forum

Witam
Pismo od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.z Raszyna. Jest tylko adres do wysyłki oświadczenia kto kierował pojazdem.

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 00:17 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
Dark 1969 napisał(a):
nie maja obowiazku zalaczac fot
Darek moim zdaniem to jest nielogiczne to tak jakby z suszarki nie musiał pokazać odczytu, Tak to można mi zarzucić że ja przekroczyłem w Szczecinie a tam nie byłem, albo uznać mnie za wielbłąda a ja mam udowadniac że nim nie jestem.
Sorry ale póki co polskie prawo nakazuje interpretować wątpliwości na korzyść oskarżonego i pozwala karać tylko na podstawie dowodu. Wg. mnie sprawę wygra nawet marny aplikant a nie adwokat

rist napisał(a):
Tu jak chcesz miec dla siebie zdjecie musisz zaplacic. ( kosztuje )
Jurek tu nie chodzi o pamiątkę jaką możesz sobie kupić na własność w Niemczech a chodzi o dowód winy który krający moim zdaniem musi nie wydać a przedstawić do wglądu karanemu aby go ukarać

frik napisał(a):
Jest tylko adres do wysyłki oświadczenia kto kierował pojazdem
Rozumiem że w piśmie jest podane miejsce i czas zarejestrowania wykroczenia.
O ile jechałeś tam o tym czasie to odpisałbym ITD bardzo grzecznie że jechało kilka aut w związku z czym masz uzasadnioną wątpliwość i prosisz o okazanie zdjęcia jako dowodu Twojego wykroczenia

O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 06:00 
Użytkownik forum

Imię: Darek
Witam.
Krzysiek cyt. z pisma ITD jakie dostalem w zw ze zdjeciem z foto radaru:
Zdjecie nie jest udostepniane:podstawa-art 67parag.2 oraz art38 parag. 1 kodeksu postepowania w sprawach o wykroczenie w zw. z art 156 parag.1-4 kodeksu postepowania karnego.

Frik zadz na ten nr +48 22 22 04 500(GITD Wawa Przyczolkowa 109 A) w godz 8:15-16:15 lub canard@gitd.gov.pl (To sa info z pisma jakie ja dostalem) Jak dobrze bedziesz mowil to masz szanse sie dogadac. W moim przypadku oplacalo sie wycofano mi kare. Powodzenia.

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 10:13 
Użytkownik forum

Dzięki Dark :D Miałem pisać ale w takiej sytuacji zadzwonię :)

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 11:16 
Użytkownik forum

Imię: Jurek
Krzysiek. Obojetnie jak by nie bylo azeby swoje zdjecie zobaczyc tu w Niemczech, musisz extra zaplacic. Mandat przysylaja bez zdjecia.

Mowie i pisze po polsku. Jurek

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 14:18 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI FLII 2004-2010
Silnik: 1,9 TDI BTB 150
Imię: Daniel
Bez zdjęcia panowie nie ma dowodu. A wezwanie tz. Alternatywne jakie mają miejsce wysyłane prze SM czy IDT są bezprawne.
Alternatywne to znaczy takie że mamy kilka opcji do wyboru. Wezwanie do mandatu ma jednoznacznie twierdzić że to ty .

Cytuj:
Dopuszczalność stosowania tego rodzaju wezwań została zakwestionowana zarówno przez
Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 12 marca 2014 r. (sygn. akt: P 27/13), odbierając takim wezwaniom wiążącą moc prawną; jak i w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r. (sygn.akt: III K 431/13). Na tle niniejszej sprawy za celowe uznać należy przywołanie wybranych fragmentów wyżej przywołanych orzeczeń:

„Niedopuszczalne jest zatem kierowanie przez właściwy organ alternatywnie żądania przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie lub denuncjacji innej osoby. Skierowanie żądania przyjęcia mandatu karnego oznacza bowiem, że sprawca wykroczenia nie budzi wątpliwości, co ze swej istoty wyklucza jednoczesne kierowanie żądania denuncjacji innej osoby.”
„Dążenie do pociągnięcia za wszelką cenę do odpowiedzialności kogokolwiek w związku z ujawnionym wykroczeniem nie może stanowić żadnego usprawiedliwienia kierowania do właściciela lub posiadacza pojazdu alternatywnie żądania przyjęcia mandatu karnego za to wykroczenie lub denuncjacji innej osoby. Żądanie takie można, jak się wydaje, zinterpretować jako przyjęcie przez właściwy organ państwa domniemania winy właściciela lub posiadacza pojazdu sfotografowanego przez urządzenie rejestrujące.”

Sharan Special Sport by daneczek76
Forum Tiguan Forum Sharan Forum Alhambra Forum Touran Forum Yeti Forum Roomster

PostNapisane: wtorek, 28 lipca 2015, 15:43 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
To co pisze Frik to początek procedury mandatowej na podstawie zdj. z fotoradaru - zauważcie że jeszcze nie jest określony winny - Frik otrzymał monit o wskazanie czy jechał sam czy udostępnił pojazd zatem nie wiadomo komu ma być okazane zdjęcie. O okazaniu dowodu winy winnemu można mówić dopiero jak zostanie określony winny.
A na tym etapie mamy tylko zarejestrowaną winę - a nie winnego

Weźmy teoretycznie dalszy przebieg tej sprawy:
1/ Kol. Frik wyśle wskazanie winnego wykroczenia i poda w nim kierującego smok_wawelski
2/ smok_wawelski otrzyma wtedy mandat
3/ smok_wawelski zaprzeczy że prowadził pojazd kol. Frik'a
i co dalej foto nie zostanie ujawnione ?

Darek
ok ja nie stawiam w wątpliwość że ITD CI tak napisało - twierdzę jednak dalej uparcie że bezprawne jest w Polsce karać bez dowodu a takim dowodem w tej sprawie jest foto z radaru, spotkałem się właśnie z tym orzeczeniem Tryb. Konst. które przytoczył Daniel - (miałem go szukać ale padałem już na pysk po tej wycieczce do Kozienic)
Rozumiem że zdjęcie nie jest udostępniane - bo na nim może być moja kochanka i żona weźmie ze mną rozwód, ale zdjęcie musi być ukazane winnemu.
To że jakaś służba chce i wymaga płacenia mandatu bez dowodu to nie oznacza że ja muszę go zapłacić :)

Jurek
Nie znam prawa niemieckiego ale powtarzam jednaj z uporem maniaka wina żeby za nią karać musi być udowodniona.
Przypuszczam że w Niemczech płacisz opłatę za czynność urzędnika, który dokona wysłania/okazania zdjęcia

Frik
Wg mnie po prostu tyrknij i się dowiedz
Jak rozm. tel. nic nie da to ładuj orzeczeniem TK i SN które przytoczył Daniel

Swoją drogą to czasem zaczynam wstydzić że jestem Polakiem, i że w moim kraju stosuje się takie praktyki łamiące podstawowe idee prawa.

Z podobnej beczki - następne tematy:
A czemuż służy podniesiona opłata za takie wykroczenie w przypadku nieujawnienia kierującego ? (celowo nie użyłem tu słowa mandat)
A czemuż służy zapłata za dokształt "odkupienie win" przy dużej ilości pkt. karnych - toż to jak odpust kupowany w średniowieczu
można by jeszcze rzucić parę przykładów...... ale po co...... i dlatego też się czasem wstydzę być Polakiem

O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]