Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 17:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 21 lutego 2018, 20:02 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI FL 2000-2004
Silnik: 1,9 TDI AUY 115
Imię: Jurek
Witam. Po zdjeciu oslony pod silnikem okazalo sie ze saczy sie olej z miski olejowej. Podczas wymiany oleju w tamtym roku, partacz mechanik przekrecil gwint w otworze spustowym miski olejowej. Zakrecil go ta sama sruba na ktorej nawiniete sa jakies wystajace konopie. Czeka mnie gwintowanie otworu spustowego w misce olejowej jak i dopasowanie odpowiedniej sruby wraz z podkladka. Oryginalny gwint w misce M14x1,5. Mysle ze bede zmuszony nagwintowac otwor spustowy gwintem M16x1,5 ( o ile taki istnieje ) i znalesc do niego odpowiednia srube.

Czy ktos z Was juz mial podobny problem? Jezeli tak, prosze o porade..

________________________________________________________________________________________________
Mowie i pisze po polsku. Jurek

PostNapisane: środa, 21 lutego 2018, 20:44 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
Pierwsze pytanie czy gwint jest zewrwany w misce czy na korku.

Oczywiście że istniej M16x1,5 - to typowy gwint metryczny tyle że drobnozwojowy, normalny przy M16 ma skok 2. Myśle że M16 nie ma potrzeby, chyba wystarczyłby M15x1,5 weź Jurek tabele gwintów drobnozwojowych i sprawdź jaka jest wysokość gwintu.
Tyle że M15x1,5 jest to raczej nietypowy gwintownik wymiar spoza głównego typoszeregu i skok 1.5 to drobnozwojny (głowny typoszereg i skok normalny to M14x2 i M16x2) dla tego rozmiaru i skoku gwintu porządny gwintownik bedzie trudniej dostępny i raczej drogawy a użyjesz go praktycznie raz

Pokrętło pewnie masz - poszukaj może na ebayu takich naprawczych jak są na Allegro https://allegro.pl/kategoria/obsluga-ol ... 20?order=m gwintownik za te pieniądze to szał na pewno nie będzie ale na jedno gwintowanie pewnie wystarczy :)
Ebay żeby koszt przesyłki był mniejszy, równie dobrze możesz pociągnąć z allegro.

A tak wogóle to czemu Ty masz to robić - ścignij mechanika druciarza i tyle.
Owszem takie rzeczy się zdarzają ale powinien Ci o tym powiedzieć i naprawić to on a nie Ty

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2018, 11:25 
Użytkownik forum

Auto: VW Touran 1T2 2006-2010
Silnik: 1,9 TDI BLS 105
Mam takie korki na gwint M15 z tym samym skokiem i gwintownik też taki że początek jest M14 a dalej już 15. Już zrobiłem tego chyba z 10 sztuk u klientów. Można dać ewentualnie do tokarza by zrobił korek w stożek czyli początek m14 a dalej m14.5

PostNapisane: piątek, 23 lutego 2018, 00:10 
Użytkownik forum

Dzieki Krzysiek i wesol za odpowiedz. Druciarza nie sciagne do naprawy u mnie bo pochodzi z Przemysla. Musialby przejechac Polske i cale Niemcy w szerz. Gdzie jest zerwany gwint to nie wiem okaze sie po odkreceniu korka. Mysle ze jest zniszczony w otworze miski olejowej poniewaz jest ona ze stopu aluminium a sruba z metalu. Na razie jezdze bez oslony miski olejowej bo musialbym jeszcze raz odkrecac. Czekam na termin (przyszly tydzien)w "amatorskim warsztacie". Chce przygotowac filtr oleju, olej a takze korki z podkladkami z gwintem M15x1,5 i M16x1,5 (sa do kupienia na ebayu po 6 €). Sprobuje takze wypozyczyc gwintowniki pod te korki. Co do toczenia srub to tu w Niemczech nie zda egzaminu,(robocizna droga) musialbym zaplacic za toczenie przynajmiej 50 €.

PostNapisane: piątek, 23 lutego 2018, 08:05 
Użytkownik forum

Auto: VW Touran 1T2 2006-2010
Silnik: 1,9 TDI BLS 105
M15 nietypowy jest. Raczej ciężki do kupienia gwintownik. Korki w pl raczej tanie są. M16 będzie już dość duża i żeby się za chwilę nie okazało że w gniazdo się łeb nie zmieści.

PostNapisane: piątek, 23 lutego 2018, 13:52 
Administrator

rist napisał(a):
musialbym zaplacic za toczenie przynajmiej 50 €.
wow to cena fest w PL maszynogodzina na takie proste prace to ca 60-100zł a toczenie takiego korka nawet jednostkowo to ca. 30-45min materiał popmijalny zwykła St3 wystaczy kawałek pręta sześciokatnego a kosztuje grosze - żebyś był bliżej to spoko bym Ci utoczył jaki byś chciał - tokarka i frezarka stoją mi przecież w piwnicy :) tyle że przy cenach jak na Allegro - komplet gwintownik i 6 korków 22zł - to nie opłaca się pręta we wrzeciono zakrecać a co dopiero toczyć bo przecież to 3 operacje i 2 zmiany noża - 1. średnica, 2-gwint, 3 obciecie
Może poszukaj po prostu zestawu z gwintownikiem - tak jak pisałem zerknąłbym w tabelę gwintów i później próbował M15x1,5 a dopiero jak bedzie kiszka to M16x1,5 - toczenie o tyle ma plus że idzie głowę zrobic tak że na pewno siądzie w gniazdo

[wysłane z Tapatalka]

O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe

PostNapisane: sobota, 24 lutego 2018, 15:13 
Użytkownik forum

Dzieki za porady. :)

Mysle ze moj problem z korkiem rozwiazalem, (nie dam mechanikowi dodatkowo zarobic "toczenie sruby"), zamawiajac w Anazon komplet w ktorym sa gwintowniki i sruby. Wydaje mi sie ze cena jest odpowiednia. Oczywiscie wykorzystam talko jedna srube. Z rszta nie wiem co zrobie , praktycznie zestaw ten nie bedzie mi wiecej potrzebny. Mam cicha nadzieje ze moj sharan bedzie mi bardzo dlugo sluzyl w zamian za moja oipieke nad nim :) Przesylam zdjecie zamowionego zestawu.

PostNapisane: sobota, 24 lutego 2018, 15:18 
Administrator

To duży zestaw uniwersalny, niby cena nie straszna ale zestaw na pewno na wyrost, looknij jeszcze moze za mniejszymi zestawami na allegro zaczynają się już od ok. 5-6EUR pewnie na Amazonie czy Ebayu też są - zawsze to parę groszy w kieszeni :)

Wysłane z Tapatalka

PostNapisane: sobota, 24 lutego 2018, 16:09 
Użytkownik forum

Masz racje Krzysiek z tym "na wyrost" ale juz zamowilem, dostane przesylke we wtorek.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]