Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest czwartek, 18 stycznia 2018, 02:01

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 11:04 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 2,0i ADY 115
Imię: Krzysiek
smok_wawelski napisał(a):
Podobnie jak dłuzsze anteny bezsensowne w lącznosciach drogowych sa wzmacniacze mocy (nota bene prawnie sa one zabronione), wiekszosc fabrycznych CB-radii mobilowych nie bardzo nadaje sie do współpracy ze wzmacniaczami a wzmacniacze tranzystorowe 50 czy 100Watt za 100 czy 150zł to totalna porażka, skutki podłączania na ich siłe sa żałosne i daja zwykle przesterowania i zniekształcenia modulacji a czasem i sfajczenie instalacji zasilającej gdy przekrój przewodu jest zbyt mały.
Dark 1969 napisał(a):
...... Wzmacniacz jednak dla mnie ma sens.Pisales o naszych realiach chamstwie itd. a jak masz slaby sprzet-sygnal ciezko bedzie sie przebic przez to... .........

Dopal fajna sprawa, ale na poczatku to ja musze miec pewnosc ze" slysze", a potem miec wykop....... ale zeby zagluszyc 19 to bajka ale trzeba liczyc sie z tym, ze liczba respondentow odp na wywolanie skutecznie uniemozliwi zrozumienie jakiejkolwiek odp.......

Ostatnio edytowano środa, 17 czerwca 2015, 18:55 przez smok_wawelski, łącznie edytowano 1 raz
dodane cytaty z postów dla ciągłości dyskusji

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 17:00 
Administrator

Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Ja jestem zagorzałym zwolennikiem QRP (małych mocy nadajnika) - największa radocha dla mnie to jak to mawiają: "oblecieć kawał świata z pół wata" :) Dobra - na potrzeby dyskusji w tym watku umówmy się że nie mam takich upodobań bo i przecież nie wszyscy muszą lubieć brunetki :) i abstrachując od aspektów prawnych podyskutujmy o dopałach :)

W zasadzie zgadzam się z Krzyśkiem że najpierw trzeba słyszeć a dopiero później być słyszanym ale druga dość sensowna prawda przeczy mi temu mówiąc że po co mam słyszeć jak nie jestem słyszanym - gaduchy i tak nie będzie.
Zgadzam się natomiast całkowicie w temacie że stłamsić mocą 19-tkę to nic trudnego - tu nawet nie trzeba dopału wystarczy w aucie Alan87, Lincoln, Jackson, Ranger 2950 czy inne podobne radio z anteną ok. 1,5m i moca ok. 10-15watt. Starczy też radio mobilowe 4wat i np. dopał 25w. nie mówiąc już o stacji bazowej nawet o niskiej mocy nadawania ale z pełnowymiarową anteną 1/2 czy 5/8 fali bo w dużym uproszczeniu siła sygnału bierze się również z długości anteny.

Darek - jest pewien sens w tym co piszesz, jednak uważam że nie całkiem do końca - wydaje mi się że racja leży trochę pośrodku między nami.

Zostańmy może przy zastosowaniu dopału w warunkach łączności drogowych i dla przykładu załóżmy że:
- obaj jedziemy autami w otwartym terenie i mamy podobne radia oraz podobne anteny - Ty masz dopał a ja nie mam
- jest jazgot i zakłócenia na 19tce - chcesz mnie zawołać i nadajesz z większą mocą używając dopału
- gaduchy nie będzie nawet jak do mnie "dolecisz" bo ja nie dolecę do Ciebie

Zauważ też że moje radio nie odbiera tylko wybiórczo sygnału Twojego nadajnika o najsilniejszej mocy na 19tce, owszem stłamsisz mocą paru wkoło siebie ale ja i tak odbieram również śmieci z innych kierunków, tu nasuwa się pytanie czy lepsza jest moc nadajnika czy np. lepsze byłoby wzmocnienie modulacji mikrofonu żeby było Cię słychac głośniej i wyraźniej a może dłuższa antena wypromieniowująca silniejszy sygnał
Owszem Twoja moc prawdopodobnie da efekt ale tylko w przypadku gdy ja będę miał skręconą czułość odbiornika RF-Gainem wycinając tym zakłócenia z innych kierunków .

Teraz taka sama sytuacja - tyle że pomiędzy nami jest gęsty las stanowiący duże tłumienie dla fali radiowej
owszem moc da wtedy efekt

Jeszcze inna sytuacja - miasto - pomiedzy nami sa wysokie bloki czy inne podobne przeszkody - moc nie da żadnego skutku i tak ich nie przebijesz, chyba że będziesz miał farta i akurat pójdzie nam łączność z fali wielokrotnie gdzieś od czegoś odbitej.

Mocą muru nie przebijesz :) inaczej mówiąc dopał nie jest panaceum na wszystko.

Załóżmy teoretycznie podejście takie że dziś jeden właduje w antenę 50W kogoś stłamsi, jutro ten ktoś kupi dopał i właduje w antenę 100W, kolejny kupi 200W i grube kable - i dokąd to zmierza ? co się będzie działo w eterze ?
Następne pytanie - czy jest sens mieć antenę 0,5m i dopał 100W żeby się przebić przez zakłócenia - wg mnie na pewno lepiej założyć 2m bata i bedzie lepszy efekt.
Wiem wiem wiem - duża wysoka koniecznie czarna Scania :) mosty, wiadukty, przewody trakcji tramwajowej, kolejowej itp itd - jasne że 2m bata odpada.
Życie jest podobno sztuką kompromisów - moja propozycja jest taka: niech każdy przemyśli i wybiera rozwiązanie kompromisowe ale jak najmniej szkodzące innym bo na paśmie nie jest tylko on i jego rozmówca.

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 18:57 
Użytkownik forum

Niestety co stacja to inne warunki. Skoro Darek sprawdzil, ze w jego warunkach pracy wspomaganie jest potrzebne, nie ma co tego negowac. Ja odpalam lampy jak wiem, ze moc radia do kupy z poziomem modulacji radia i majka sie nie przebija czy to na directcie czy z odbitej( chociaz tu przy propie:)). Niestety budzetowe czyt. radia bez ingerencji w parametry- bo bywa, ze te mozna po fabryce poprawc- poziom i jakosc modulacji maja lipny stad widac, ze powinno byc slychac s metr szaleje a modulacji brak lub prawie brak. Fajnie dzialanie dopalu sprawdza sie przy lacznosciach miedzy stacjami oddalonymi od siebie o kilkanascie, kilkadziesiat km przy zuciu szmat:) w emisjach am i fm.

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 19:02 
Użytkownik forum

Ale i tak staram sie pluc najnizsza moca jak na aktualne warunki:) czuj duch UKE nie spi.

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 19:18 
Administrator

kmach77 napisał(a):
Niestety co stacja to inne warunki.
zwłaszcza mobilowa bo to mocno zmienne warunki. Ja nie jestem inkwizycją dla dopałek :) owszem uważam je za negatywne i mówię tylko o bardzo umiarkowanym i rozsądnym stosowaniu.
Uważam też że niesłuszny jest mit o tym że jak przyłożysz 100W do anteny to zalecisz zawsze i wszędzie - stąd były te przytaczane przykłady.
Temat następny - dopał a dopał - siejący tranzystorowy szajs za 50-100zł a np. porządny wzmacniacz lampowy tak jak piszesz. No ale jasne że do mobila tylko nada sie tranzystorowy.
Nawiasem mówiąc jeśli miałbym ładować dopał to decydowanie wolałbym np. wrzucić w auto Jacksona i mieć te 10W na AM w radiu - tylko niestety boli kieszeń - ech... ta kasa

kmach77 napisał(a):
....... liczba respondentow odp na wywolanie skutecznie uniemozliwi zrozumienie jakiejkolwiek odp...
Zgadza się sypniesz mocno to wielu Cię usłyszy, usłyszą to odpowiadają wszyscy na raz - wada czy zaleta ? Przy sposobie łaczności prowadzonych na 19tce to chyba raczej wada. Ostatnimi czasy kręcę się w okolicy gdzie pada dużo wywołań i odpowiedzi na 19tce - RF-Gain oj rzadko mam rozkręcony bo nie idzie się połapać kto i co do kogo gada :)

Na marginesie - dotknąłeś też dobrego tematu moze nie AM a FM wg mnie to też dobre rozwiązanie ale to inny temat bo to nie drogowa 19tka :)

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 21:41 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI FL 2000-2004
Silnik: 1,9 TDI AUY 115
Imię: Darek
Smoku jak pewnie widziales i na shatanie mam wieksza antene niz 0,5 m,a w pracy mam 1,5m i ponad 100W. Jesli mam klopot z dopytaniem sie np adresu wl. wzmacniacz i predzej sie dogadam. W tym calym jazgocie porannym "mobilki wlaczylem radio i jak mnie slychac.." predzej doleci np kol Smoku daj na 25 niz z 4W.

Obrazek

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 23:00 
Administrator

Dark 1969 napisał(a):
..... a w pracy mam 1,5m i ponad 100W. Jesli mam klopot z dopytaniem sie np adresu wl. wzmacniacz i predzej sie dogadam........
OK ale drugi i trzeci też chca się dogadać i co będziecie się nawzajem tłamsić mocą i kto ma mocniejszy wzmacniacz będzie górą i tylko ten się dogada ?
Problemem jest to że na 19tce co drugi czy co trzeci ładuje te 50 czy 100W w antenę paru innych robi jeszcze inne jazgoty wrzeszczy bez potrzeby itp. itd - sorry Darek ale na 19 sami sobie ludzie robią kuku, po częsci powoduje to to że coraz więcej ludzi podratowuje się dopałkami..

W czasach "przednawigacjowych" naprawde wiele ciężarówek przeprowadziłem z bazówki przez Kraków - tu bazówka i dość silne radio mogłyby być właśnie odpowiednikiem tego wzmacniacza u Ciebie - zawsze jednak po odebrania wywołania w stylu "ogólne Kraków mobil prosi" zachowywałem zasadę że zgłaszając się na takie wywołanie proponowałem od razu przejście o kilka kanałów w dół lub górę. Powiem więcej - świety też nie zawsze byłem, czasem gała mocy radia była podkręcana aby przekrzyczeć jazgot na 19tce i zgłosić się na wywołanie potrzebującego mobila oraz zaproponować mu przejście na inny kanał gdzie było dużo ciszej i wtedy mogłem już zmniejszyć moc i spokojnie go prowadzić. Myśle że własnie tak samo należy robić i myslę ze właśnie to miałeś na myśli pisząc
Cytuj:
doleci np kol Smoku daj na 25 niz z 4W
ok wywołałeś z dopałem, ale przeszłeś kilka kanałów w bok jest cicho można gadać i wtedy wyłaczamy dopał :)
Mysle właśnie że jeśli więcej ludzi postępowałoby w taki sposób to Twoja potrzeba właczania dopału byłaby dużo rzadsza.

PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 06:21 
Użytkownik forum

Auto: VW Sharan MKI FL 2000-2004
Silnik: 1,9 TDI AUY 115
Imię: Darek
"jeśli więcej ludzi postępowałoby w taki sposób" ,ale czesc ma tylko 19 kanal ;) i tam zalatwia "zakupy,wrażenia minionej nocy,i inne opowiesci dziwnej tresci"dla tego wzmak ma dla mnie sens-wywolac na inny kanal i tam zdobyc info.

Obrazek

PostNapisane: piątek, 19 czerwca 2015, 20:34 
Administrator

I tu się Darku z Tobą zgadzam - nie chodzi mi o język czy tematy gaduchy na 19-tce, dalej to rozpatruję w kategorii potrzeby dowołania się, użycia wzmaczniacza itp..
Na dzisiaj cała podstawowa 40-tka jest w sumie pusta a prawie wszyscy uparcie jazgoczą na 19, stacje bazowe tez przyjmują 19 tkę jako kanał i wywoławczy i jako kanał do pogaduchy - jest to po prostu durne i nielogiczne i daje to właśnie negatywne skutki rodzące potrzeby "podpórki" takie jak te o których piszesz.

Kolejny temat jest taki że tutaj z Tobą czy Krzyśkiem czy pozostałymi kolegami - dyskutujemy, owszem może i nie całkiem i nie do końca sie ze sobą zgadzamy ale wymieniamy zdania, motywując je tak czy inaczej oraz wyciągamy jakieś sensowne wnioski na temat wzmacniaczy i mocy oraz sensownego sposobu ich użytkowania.

Używać rozsądnie w przypadku uzasadnionej potrzeby to przecież też jest inna sprawa niż używać ciągle czy nadużywać i pisze tak nie dlatego że basuję Ci jako kumplowi - ale po prostu to są 2 różne sprawy - używanie to pierwsze jestem w stanie zaakceptować pomimo tego że wciąż jestem zwolennikiem jak najmniejszych mocy a nadużywanie zawsze jednak uważam za naganne i godne tępienia niezależnie od tego kto to robi.

Można by tu dać takie same porównanie jak z autami że auto z zapasem mocy to nic złego wręcz jest to korzystne, dobrze przecież mieć trochę koników w zapasie żeby móc depnąć jak tego potrzeba tyle że jeszcze trzeba jednak umieć to robić bo wiadomo co się dzieje gdy są używane niewłaściwie. A w normalnej jeździe przecież wszystkich koników też nie należy poganiać bo i po co :)

Niestety na paśmie CB i #19 obecnie wiekszość ludzi ma dość niskie lub żadne pojęcie jak działa radio czy wzmacniacz - posłyszą gdzieś coś "trzecim uchem" np. mit że dopał załatwi wszystko i następuje tak jak pisałem wcześniej "walka mocy" bo jeden powie że ma 100W to drugi bezmózg zapnie 200W tylko po to żeby mieć więcej nawet nie wiedząc jak go używać.

Często mamy też to co napisał Krzysiek "s metr szaleje a modulacji brak" czyli np 100 czy 200W nośnej generowanej ze wzmacniacza tłamsi wszystko wkoło ale gościa prawie nie słychać bo radio nie jest w stanie wysterować wzmacniacza, bywa też że ta nieumiejętnie używana moc doprowadza do powstawania sprzężeń czy zakłóceń i modulacja tylko charczy i świszczy więc z tak używanego wzmacniacza mocy nie ma nic dobrego bo słyszymy przecież modulację a nie moc.

Absolutnie nie dąże do tego że driver na #19 ma mieć wiedzę i umiejętności operatorskie jak KF-owiec z 1-ką - (choć znam i takich driverów ) ale uważam że nawet na "Cymbał Radio" powinno się mieć podstawowe wiadomości n/t zarówno sprzętu jak i sposobu prowadzenia łaczności - o kulturze i wzajemnym szacunku już nie wspomniawszy.
Moim zdaniem żle się też stało że uwolniono pasmo CB od obowiązku rejestracji stacji jak było niegdyś bo ludzie czują się bezkarni i nieidentyfikowalni i to w połaczeniu ze znacznym spadkiem wiedzy i umiejętności operatorskich też tworzy ten chaos i dziadostwo na dzisiejszym CB.

Myśle też że to co wyżej napisałem to nie jest tylko "nostalgia dziadka smoka - że lepiej było jako drzewiej bywało" i myslę że choć to trochę walka z wiatrakami to warto jednak gadać i o aspektach technicznych tak jak w tym wątku i myślę że również warto gadać o zasadach prowadzenia łaczności nawet na paśmie CB - ale operatorka to już chyba temat na inny wątek :).

PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2015, 12:39 
Użytkownik forum

Amen:)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]