Forum Tiguan Sharan Yeti Alhambra Touran Roomster vag-van-suv.pl

Pomoc , Porady Techniczne , Przyjaźń , Dobra Zabawa.
Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 23:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 00:42 
Administrator

Auto: VW Sharan MKI 1995-2000
Silnik: 1,9 TDI AVG 110
Imię: Krzysiek
Pisanie instalacjach antenowych i o strojeniu anteny też chciałbym zacząć od obalenia mitów :)

Mit 1 = Konieczne jest zestrojenie radia z antena
Antene stroi sie nie z radiem a do dlugosci fali i konkretnego miejsca jej usytuowania/zamocowania !
Po zmianie miejsca w tym równiez po przeniesieniu anteny na inny samochód należy ponownie zestroić antenę !
Nie ma potrzeby strojenia anteny jesli wymienilismy radio, lub zdemontowana uprzednio antene magnetyczną umiescimy w tym samym miejscu na tym samym aucie - oczywiście nie zapominajmy o okresowej kontroli inst. antenowej

Mit 2 = Długość kabla ma wpływ na zestrojenie anteny
Dlugość kabla może być dowolna - nie musi byc wielokrotnoscia polówek czy ćwiartek dlugosci fali.
Połówki i ćwiartki służą do spożywania i poprawy atmosfery zlotów a nie wyliczania długosci kabla antenowego :)
Owszem pomiar SWR najlepiej byloby wykonywać przy samej antenie ale w przypadku anten kupowanych z kablem i montowanych w samochodach jest to dość trudne wiec pogódzmy sie z niewielkim błędem pomiaru

Mit 3 = SWR 1,0 jest bezwzględnie konieczny i jest możliwy do uzyskania w mobilowych instalacjach antenowych.
Tanie proste reflektometry czy inaczej mierniki SWR czy WFS - mierzą zwykle z pewnym uchybem, mozna by pisać jeszcze elaborat o wspólczynniku skrócenia dla kabla, etc... etc... ale to nie ma sensu.
Zupełnie spokojnie dla mobilowych instalacji antenowych można przyjać ze SWR zmierzony tak jak niżej opiszę i wynoszący ok. 1,5 jest dobrym wynikiem a wynik wynoszący nawet 2,0 jest wynikiem dopuszczalnym.

Jedno co byłoby pożądane to to aby posiadając niskiej jakości tani reflektometr (miernik SWR) to zweryfikować go od czasu do czasu na tzw. sztucznym obciążeniu 50ohm lub porównać wszkazania takiego miernika z innym miernikiem

Co potrzeba do strojenia anteny:

1/ Reflektometr (inaczej zwany: Miernik SWR, miernik WFS, SW-miarka)
2/ Odcinek kabla antenowego ok 30cm zakonczony obustronnie wtyczkami UC-1
najlepiej chyba byłoby mieć go cały czas wpięty ww radio i łaczyć go za pomoca tzw. beczki UC-1 z kablem antenowym , umożliwia to łatwe rozłaczenie instalacji antenowej w celu kontrolnego pomiaru SWR lub strojenia anteny
3/ Klucz imbusowy zwykle SW-2 do blokowania promiennika - dla anten gdzie promiennik jest blokowany takimi wkrętami - sa też anteny z regulacją na cewce i innymi regulacjami - nie sposób jednocześnie wszystkich omówić - jeśli będzie taka potrzeba omówię to dla konkretnej anteny następnymi postami

Kolejnosc postepowania przy strojeniu anteny:

1/ Wyjedź samochodem na otwartą przestrzeń
nie stroimy anteny w pobliżu ścian budynków, przeszkód terenowych, drzew itp.

2/ Połącz radio, miernik i antene jak na rysunku poniżej
Załącznik:
Załącznik postu (zdjęcie, film, schemat, mapka, link lub inny) jest widoczny tylko dla zalogowanych Użytkowników forum.
Zapraszamy do rejestracji lub zalogowania aby widzieć załaczniki i wykorzystywać w pełni funkcje forum

3/ Skalibruj miernik w następujacy sposób:
a/ Ustaw przelacznik miernika na pozycje FWD
b/ Ustaw radio na kanal 20
c/ Wcisnij przycisk nadawania
d/ Pokretlem CAL ustaw wskazówke miernika na pozycje SET
e/ Puść przycisk nadawania
Załącznik:
Załącznik postu (zdjęcie, film, schemat, mapka, link lub inny) jest widoczny tylko dla zalogowanych Użytkowników forum.
Zapraszamy do rejestracji lub zalogowania aby widzieć załaczniki i wykorzystywać w pełni funkcje forum

4/ Wykonaj pomiar SWR na kanale 20 wykonując kolejno czynności:
a/ Ustaw przełącznik miernika na pozycje REF
b/ Wciśnij przycisk nadawania
c/ Odczytaj ze skali miernika wynik pomiaru SWR i zapisz
Załącznik:

5/ Wykonaj pomiar SWR na kanale 1 wykonując kolejno czynności:
a/ Przełącznik miernika pozostaw na pozycji REF, nie ruszaj pokrętla CAL
b/ Ustaw radio na kanal 1

6/ Wykonaj pomiar SWR na kanale 40 wykonując kolejno czynności:
a/ Przełacznik miernika pozostaw na pozycji REF, nie ruszaj pokretla CAL
b/ Ustaw radio na kanał 40

Wlasciwie wystarczyłoby wykonać pomiary dla kanalu 1 i 40 ale poniewaz najczęsciej będziesz uzywał kanalu 19 to wykonujemy dodatkowy pomiar na kanale 20 aby zoptymalizowac strojenie dla tej częstotliwości.

Właściwie realnie mówiac tak naprawdę nic by sie nie stało gdybyśmy wykonywali ten pomiar na rzeczywistym kanale 19 bo i tak jest tam tyle śmieci ze "postawienie nośnej" na 2 sekundy pomiaru jest bez znaczenia ale ponieważ jesteś kulturalnym operatorem szanującym zasady radia dlatego aby nie zakłócac innym operatorom łączności na kan. 19 - robisz pomiar na kanale 20

Analiza wykonanych pomiarów i czynności strojenia anteny

Jesli wszystkie w/w 3 pomiary sa mniejsze lub równe 1,5 - jest dobrze - po prostu nic nie rób

Jesli pomiar SWR na kanale 1 jest większy niz na kanale 40 - promiennik anteny należy nieco wydluzyc
Jesli pomiar SWR na kanale 40 jest wiekszy niz na kanale 1 - promiennik anteny należy nieco skrócic

Promiennik anteny wydlużamy i skracamy po ok. 5mm - sposób regulacji dlug. promiennika zależy od typu i konstrukcji anteny - najczesciej jest to blokada pręta promiennika wkrętem na mały imbus.
Ponawiamy pkty. 3, 4, 5, 6 i analizujemy ponownie pomiary i tak w kóleczko aż do uzyskania jak najniższych i podobnych pomiarów na kanalach 1 i 40.

Jeśli uzyskamy niskie i podobne pomiary na kanalach 1 i 40 - zerknijmy na pomiar kanalu 20 powinien tu być najniższy.

Wykres SWR powinien wygladac mniej wiecej tak:
Załącznik:

Jeszcze jedna sprawa - często proste mierniki są jednocześnie miernikami i SWR i miernikami mocy wyjściowej (watomierzami) - w takim przypadku oczywiście należy przed strojeniem anteny przełaczyć miernik na ten tryb pracy - zwykle wykonuje się to za pomocą przesunięcia przełacznika.
Pokazałem to na obrazku - zakreślone zielono elementy służą do pracy w trybie SWR, skreślone czerwono są używane przy pomiarze mocy wyjściowej nadajnika.
Przy okazji przestrzegę równiez że podłączenie miernika mocy i próba pomiaru gdy nie ma się podłaczonej anteny lub tzw. sztucznego obciążenia - zwykle skutkuje uwaleniem końcówki mocy radia.
Załącznik:

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe
Pozdrawiam Krakowa - Krzysiek

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 19:11 
Użytkownik forum

Silnik: 2,0i ADY 115
Dla tego typu miernika manual super to teraz prosze dla miernika krzyzowego:)

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 20:04 
Administrator

O skubany aleś dowciapny ;) ) a do analizatora antenowego np. MJF-266 - byś czasem nie chciał ? ;)
Spoko Krzyś - możemy i spłodzić dla krzyżowego - po prostu z założenia miało to być strawne ABC i obawiam sie że jak za mocno zaczniemy modzić to za bardzo namieszamy ludziom w głowach. Krzyżowy miernik to rzeczywiście fajny sprzęt ale jednak i trochę drogawy Zetagi HP-202 to ok. 300zł i krzyżowy jest też trochę bardziej skomplikowany - wydaje mi się że dla zastosowań strojenia i kontroli własnej anteny starczy taki prosty zwykły mierniczek za 5 dych.
Bardziej chyba przydałoby sie skrobnąć jak tanio zrobić sobie sztuczne obciążenie dla kontroli mierniczka :)

A i widzisz zapomniałem o jednej sprawie - często te proste mierniki są jednocześnie miernikami i SWR i miernikami mocy wyjściowej - w takim przypadku oczywiście należy przed zabawą w strojenie przełaczyć miernik na ten tryb pracy zwykle za pomocą przesunięcia przełacznka. Już to własnie dołożyłem do manuala :)

________________________________________________________________________________________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci - J.W. Goethe

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2015, 22:55 
Użytkownik forum

Prosty krzyzowy to jakies 80+. Post na prawde rzeczowy.

PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 20:05 
Użytkownik forum

Auto: Seat Alhambra MKI FL 2000 -2010
Silnik: 1,9 TDI ASZ 131
Imię: stanisław
witam a Ja mam taki miernik do strojenia anteny
i sprawdza się super
http://archiwum.allegro.pl/oferta/k-po- ... 32573.html

moje gg 13141438 tu zawsze jestem

PostNapisane: piątek, 19 czerwca 2015, 19:16 
Administrator

kmach77 napisał(a):
Prosty krzyzowy to jakies 80+ Post na prawde rzeczowy.
Sorki Krzysiek może trochę głupio zabrzmiało o analizatorze jakbym Ci się odgryzał - ale naprawdę to tylko był żart w odpowiedzi na żart z instrukcją do krzyżowego - mam nadzieję że Cie nie wkurzyłem jeśli tak się stało to przepraszam.

Zaskoczyłeś mnie trochę ceną krzyżowych, no cóż ja ostatnio trochę wyszedłem trochę z kursu i niestety skarlałem do minimalistycznej postaci wyłącznie mobilowych zastosowań radia, sporo czasu też już nie używałem krzyżowych gdzieś tam jeszcze w pudlełku mi leży krzyżak z dawnych czasów nie pamiętam nawet który model - ale na codzień to uzywam takiej malizny jaką opisywałem - rzeczywiście przy takich cenach to moze i warto podumać nad krzyżowym. Trenowałeś może tego typu tanie mierniczki krzyżowe - co one wartaja w tej klasie cenowej ?

W sumie sorry bo też źle się wyraziłem pisząc: "........ i krzyżowy jest też trochę bardziej skomplikowany....." - bo raczej może nie jako przyrząd jest skomplikowany a nieco skomplikowane i nietypowe jest odczytywanie wskazań.

Pomiar swr reflektometrem (miernikiem) krzyżowym to tak naprawdę jest dużo prostszy od pomiaru reflektometrem jednowskazówkowym bo odpada nam kalibracja więc może jakby komuś spasował krzyżowy to proszę bardzo skrócona instrukcja:
1/ podłącz radio i antenę
2/ ustaw zakres mocy,
3/ kolejno kan 1, 20, 40 - wciskaj PTT (nadawanie) odczytuj wskazania na przecięciu się wskazówek i notuj
tu jest właśnie ta skomplikowaność/nietypowość że SWR odczytuje się na środkowej skali i skrzyżowaniu wskazówek
czerwone wskazówki to stan przed pomiarem, wskazówki podczas pomiaru wrysowałem na niebiesko
Załącznik:
4/ analiza wyniku pomiarów i wnioski oraz korygowanie dług. promiennika tak samo jak przy zwykłym jednowskazówkowym mierniczku.

Troszeczke zamieszania jest więc tylko z samym odczytem - ale czemu nie to przecież też dla ludzi :)

Krzyżowe mierniki zazwyczaj stosuje się do większych mocy - 1szy zakres to zwykle minimum 10W więc wskazania dla 4w radia w tanich krzyżowych też mogą być podobnie troszkę niedokładne jak i w tanich miernikach jednowskazówkowych.
Dla przykładu taki Farun - powiedziałbym półeczka troszkę pod średnią - jakby się komuś spodobał taki krzyżak to najtaniej znalazłem go za 115złociszy w krakowskim Anteluxie - tak wygląda w całości
Załącznik:

stasio59 napisał(a):
a Ja mam taki miernik do strojenia anteny http://archiwum.allegro.pl/oferta/k-po- ... 32573.html
To właśnie Stasiu taka odmiana miernika o którym pisałem na końcu mojego wcześniejszego postu - czyli 2 w 1 - reflektometr i miernik mocy wyjściowej - różnica jest taka że Twój z linku ma 2 oddzielne wskaźniki a ja pokazywałem z 1-nym wspólnym wskaźnikiem dla SWR i mocy wyjściowej bo w takich miernikach zwykle najczęściej popełniane są błedy ustawienia trybu pracy, w Twoim jest to już prościej ogarnięte na 2 wskaźnikach :).
Nawiasem mówiąc ten Twój mierniczek Stasiu działa właśnie trochę podobnie jak krzyżowy tyle że pokazuje na 2 wskaźnikach :)

Pisałem wcześniej o sztucznym obciążeniu - właśnie na Twoim linkowanym foto widać małe sztuczne obciążenie przyłaczone do miernika - jest ono przydatne zarówno do pomiaru mocy radia, jak i do sprawdzenia mierniczka SWR,
Sztuczne obciążenia dla małych mocy są jak widzę dostępne na allegro po 20zł w sumie i tak trzeba wtyk uc-1, kawałek kabla, rezystory to pewnie z 10-12zł i tak wyjdzie jakby je robił samemu więc w sumie nie wiem czy warto robić samemu.

PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2015, 12:43 
Użytkownik forum

:) Te w okolicy 80 to wypisz wymaluj Farun z Twojej foty, mam taki i na bazie czy w mobilu dziala poprawnie.

PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2015, 12:58 
Administrator

No to ma to sens przy takiej cenie ok. 80zł w sumie nie szukałem za długo po necie może i kupi taniej krzyżowy niż te 115zł co napisałem.
Krzyżowy daje nam przecież więcej informacji w sposób bezpośredni z jednego odczytu i w sumie łatwo można się przyzwyczaić do takiego odczytywania wskazań wg mnie pomiar jest dużo łatwiejszy.

W jednowskaźnikowych miernikach SWR i Mocy wg mnie jest najbardziej bardziej pogmatwane bo i mamy i konieczność przełączania trybu pracy i jeszcze kalibrację, łatwiej się tu pogubić niż w krzyżowym gdzie ustawiasz tylko moc ciśniesz PTT i mierzysz a przecież te średniej klasy mierniczki jedno czy dwuwskaźnikowe choćby ten co linkował Stasio to też 80-100zł kosztują a średniej jakości miernik samego tylko SWR to też przecież minimum 50-60zł
Tyle że takie mierniki jedno lub dwu wskaźnikowe chyba są bardziej znane i rozpowszechnione a o krzyżowych ludzie wiedzą mniej i przez to one troszkę "straszą" nieco "magicznym" wyglądem i 2-ma wskazówkami oraz specyficznym sposobem odczytu SWR.

Bardzo dobrze Krzysiek że mnie sprowokowałeś do napisania o "krzyżaku" - może ktoś skorzysta :)

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 14:52 
Użytkownik forum

Auto: Inny
Silnik: Inny
Myślę, że dla przeciętnego mobilka, który stroi antenę nie częściej niż raz na kilka miesięcy, kupowanie krzyżowego jest bez sensu. Takiej osobie spokojnie wystarczy tradycyjny miernik za 20 zł.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 16:20 
Administrator

Przede wszystkim to witaj merfim na forum

Wg mnie piszesz nieprawdę bo nie kupisz nowego miernika SWR za 20zł , jeśli miałeś na myśli używki będzie też ciężkawo

Założyłem testowo kupno najprostszego miernika SWR, bez watomierza i bez kabelka z UC1 - szybkie zerknięcie na Allegro - sortuj cena i najtańszy miernik kosztuje 35zł więc drożej o 15zł od tego co piszesz.
W pieniądzach to może nie dużo (zależy dla kogo) ale w procentach to sporo bo 175% tego co napisałeś.
Jest to miernik niskiej klasy - szacowałbym że realna dokładność jego wskazań to +/- 0,5 i owszem wystarczy do okazjonalnych pomiarów oraz strojenia ale z w/w dokładnością co jest wystarczające dla stacji mobilowej i pracy w wrunkach drogowych na #19.
Jeśliby założyć że do miernika niskiej klasy kupujemy sztuczne obciążenie celem okresowej jego weryfikacji - to relacja cenowa z krzyżowym wychodzi jeszcze mniej drastyczniej.

Moim celem przy pisaniu poprzednich postów było omówienie wad i zalet poszczególnych rodzajów mierników oraz wyjaśnienie jak poprawnie przeprowadzić na nich pomiary przy strojeniu anteny oraz opisanie jakie realnie dokładności są potrzebne.
Trzeba też pamiętać aby porównywać mierniki w tej samej klasie jakości bo wszelkie inne porównania są bez sensu.
Nie mam zamiaru narzucać nikomu klasy cenowej czy rodzaju miernika bo w kieszeń nikomu nie zaglądam - bo dla jednego 100zł to pryszcz a drugi żyje za to ileś dni ale nie mnie to oceniać.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]